whatsapp icon

Check-Up Yaptırmayı İhmal Etmeyin!

Check-Up, hastalıkları erken teşhis etmek ve gerekli önlemleri almak için yapılan rutin bir sağlık kontrolüdür. Herhangi bir sağlık sorununuz olması gerekmez. Kontrol amaçlı ve hastalıkları semptomlara neden olmadan erken evrelerinde teşhis etmek veya önlemekle ilgilidir. Fizik muayenesi sadece tahlil ve muayeneyi içeren bir süreç olmayıp vücudun genel durumunu da ortaya çıkarır. Sonuç olarak bu araştırma, muayene ve tahlil süreciyle hastalıkların risk faktörleri önlenir. Check-Up programının içeriği yaş, genetik, cinsiyet, yaşam tarzı ve tıbbi geçmişe göre değişiklik gösterebilir. Test için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bununla birlikte, diyabet veya aşırı kilo gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerin 40 yaşından sonra düzenli kontrolleri olması gerekir.

check-up nedir

CHECK-UP NEDİR?

Check-Up, hastalıkları erken teşhis etmek ve gerekli önlemleri almak için yapılan rutin bir sağlık kontrolüdür. Check-Up almak için özel bir tıbbi durumunuz olması gerekmez. Fizik muayene, geç evrelerde tedavisi zorlaşan hastalıkların erken teşhis ve tedavisine olanak sağlar. Birçok sağlık sorunu ve hastalık, hiçbir belirti göstermeden sinsice ilerler. Bazı rahatsızlıkların neden olduğu semptomların günlük yaşamdaki stres veya yorgunluktan kaynaklandığı düşünülür.

Metabolik hastalık, karaciğer hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu, kalp-damar hastalığı gibi birçok hastalık zaman içinde sessizce ilerleyip önemli bir sağlık sorunu haline gelebilir. Modern tıbbın avantajlarından biri olan sağlık kontrolleri, sağlık sorunlarının ortaya çıkmadan önlenmesine veya mevcut hastalıkların en kısa sürede tespit edilmesine yardımcı olur.

Laboratuar görüntüleme ve radyografik testlerin tıp uzmanları tarafından yapıldığı ve incelendiği bu prosedürler dizisi yaş, cinsiyet, genetik miras ve kişinin risk faktörlerine göre şekillenir. Diğer bir deyişle, gençlere yönelik koruyucu hekimlik kapsamında değerlendirme yapılırken, ileri yaşlarda çeşitli hastalıkların erken dönemde saptanması için oldukça kapsamlı içerikli olan taramalar yapılır. Ayrıca kişinin mevcut sağlık haline bağlı olarak obezite, diyabet, lipid metabolizması, kardiyovasküler hastalık gibi parametreler değerlendirilebilir ve önceden var olan olası hastalıklar olmadığında önüne geçilebilir. Şikayeti olsun ya da olmasın her kişi temel fizik muayene yapılabilir. Böylelikle kişi dönemin başında sağlığını koruyabilir ve önlem alabilir ya da var olan hastalığı dönem başında tedavi edilebilir.

CHECK-UP PROGRAMLARI İLE SAĞLIĞINIZI KORUYUN!

Kontrol ünitemizde yaş, cinsiyet, genetik faktörler ve yaşam tarzınız dikkate alınarak doktorlarımız tarafından oluşturulan kontrol programları uygulanır. Programlarımız ile kardiyovasküler, ürolojik, osteoporoz, uyku bozuklukları, diyabet, meme kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri gibi çeşitli durumlar için kapsamlı muayene ve taramalar yapılır. Risk değerlendirmelerinizi yaparak asemptomatik hastalıkların erken teşhisi sağlanabilir.

check-up ile sagliginizi koruyun
check-up öncesi

CHECK-UP ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

 • Daha önce yaptırdığınız tahlil ve tetkik sonuçlarınızı yanınızda getirmelisiniz.
 • Laboratuvar testleri için 12-14 saat aç olmalısınız.
 • Programınızda Eforlu EKG testi mevcutsa; spor kıyafet, spor ayakkabı ve havlunuzu yanınızda getirmenizi öneririz.
 • Kadın misafirlerimiz için menstrüasyon (regl) döneminde check-up yapılamaz.
 • Check-Up programı içeriğinde mamografi bulunan kadın misafirlerimiz krem, parfüm, deodorant kullanmamalıdır.
 • Check-Up’a gelmeden 48 saat önce vitamin, demir, mineral ve bitkisel ilaç desteğini kesmeniz gerekir.
 • Üç gün öncesinden alkol alınmamasına dikkat edilmelidir.
 • Sabah aç olarak almanız gereken ilaçlarınızı laboratuvar testlerinizden önce kullanmamalısınız. Tansiyon ve kolesterol gibi kronik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlarınızı kan testinizden sonra almak üzere yanınızda getirmelisiniz.
 • Doktor görüşmenizde kullandığınız ilaçları belirtmelisiniz.
 • Check-Up Programı içeriğinde Batın Ultrasonu olması halinde mesanenizin dolu olması (idrar yapma isteği) gerektiğinden check-up danışmanınızın yönlendirmesi ile bol su içerek işlem yapılana kadar idrara çıkmamalısınız.

İYİ BİR CHECK UP UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Dönemsel olarak bireylerin yaptırmaları gereken bir tarama olan Check up uygulaması, bireyleri karşılaşabilecekleri hastalıklara karşı önlem almaya çağırıyor. İlgili uygulama göz önüne alınarak risk teşkil edebilecek faktörler de belirleniyor. Kişilerin karşılaştıkları ya da karşılaşma riski bulunan rahatsızlıkların boyutuna bağlı olarak da ortaya çıkabilecek daha ciddi rahatsızlıkların önüne geçiliyor. Check up yaptırmak isteyen bireyler iyi bir Check up uygulamasının nasıl olması gerektiğini sıklıkla araştırıyor. Check up programı içerisinde yaş ve cinsiyete bağlı olarak farklılaşabilen testler olduğu gibi; her bireye uygulanan standart testler de bulunuyor. Check up yaptırma kararı alan bireylerin tamamına uygulanan standart testler; İnsülin, kolesterol, üre, sedimantasyon, kan kontrolü, hemogram, FT4 ve TSH, B-12 ve D vitamini olarak sıralanıyor. Bireyin insülin direnci hakkında bilgi veren Glukoz-İnsülin testi sayesinde bireyin ileride ortaya çıkabilecek şeker hastalığı riski de kontrol ediliyor. Kalp ve damar hastalıklarına neden olan kolesterol rahatsızlığı da kolesterol testi aracılığıyla belirleniyor. Üre kontrolü yaptıran bireylerin böbreklerinin işlerliği kontrol ediliyor. Vücudun genel işleyişi hakkında bilgi veren testler ise sedimantasyon olarak adlandırılıyor. Adından da anlaşılacağı üzere hemogram, kişilerin vücudunda bulunan kan hücrelerinin nasıl dağılım gösterdiği hakkında bilgi veriyor.

FT4 ve TSH testleri sayesinde bireylerin Tiroid bezlerinin çalışma durumu kontrol ediliyor. Yukarıda belirtilen standart testlerin haricinde bireylerin yaşı ve cinsiyeti göz önünde tutularak tarama yapılıyor. “İyi bir Check up nasıl olmalıdır?” diyenlere detaylar şöyle sıralanıyor: Standart olarak herhangi bir farklılık bulunmayan testlere ek olarak; bölgesel olarak ayrım bulunan özel testler de yapılmalıdır. Ayrıca iyi bir Check up uygulaması içerisinde bireylerin yaş ve cinsiyetlerine göre özelleştirilebilen testler de bulunması gerekiyor. Kalp ritim sayısı, solunum durumu, vücut sıcaklığı ve tansiyon da iyi bir sağlık taraması içerisinde kontrol edilmesi gerekenler arasında bulunuyor.

iyi checkup nasıl
check-up hangi siklikla

HANGİ SIKLIKLA CHECK UP YAPTIRILMALIDIR?

Dönemsel sağlık taraması olarak adlandırılan Check up uygulamasının herhangi bir risk taşımasa da bireylere uzmanlar tarafından yılda bir defa yaptırılması öneriliyor. Yaşa göre bakıldığında ise genellikle 40 yaş ve 40 yaş üzerindeki bireylerin yılda bir defa değil; 6 ayda bir Check up uygulaması yaptırması büyük önem taşıyor. Yaşın yükselmesi ile beraber hastalıklarla karşılaşma riskinin artması nedeniyle dönemsel sağlık taramasını yaptırma gerekliliği de artıyor.

Bireylerin çocukluk dönemlerinden itibaren yaptırılması gereken Check up uygulamasında yaş, cinsiyet ve genetik faktörlerden dolayı farklılık gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında da ilgili faktörler göz önüne alınarak kişiye özel olarak Check up uygulaması ve sıklığı da belirlenebiliyor. Sonuç olarak dönemsel sağlık taramasının yaş ilerlemesinden dolayı daha sık yapılması gerektiği için 40 yaşın altında bireylerde yılda bir defa yapılması gerekirken; 40 yaş ve üzerinde sağlık taraması sıklığı 6 aya iniyor.

CHECK UP YAPTIRMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Kişilerde gizli kalan ya da oluşabilecek rahatsızlıkların erken teşhis edilmesini sağlayan dönemsel sağlık taraması özellikle kanser gibi hayati tehlikesi bulunan hastalıklara çözüm aranmasında büyük rol oynuyor. Check up bir başka ifade ile dönemsel sağlık taraması yaptırmak isteyen bireylerin bilmeleri gereken bazı detaylar bulunuyor. Öncelikle ilgili uygulamanın sabah yapılması gerektiği gibi; bireylerin Check up uygulaması yapılmadan önce aç olmaları gerekiyor. İşlem öncesinde ortalama olarak 8 saat ile 12 saat boyunca bireylerin su tüketmemesi de önem taşıyan noktalar arasında bulunuyor. Check up yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanıyor;

 • Hamile olan ya da hamile olabilme ihtimali olan bireylerin ilgili işlem öncesinde uzmanlara bilgi vermesi gerekiyor.
 • Bireylerin Check up uygulaması yaptıracakları günü belirlerken genellikle adet dönemini tercih etmemeleri öneriliyor. Çünkü kadınların adet dönemlerinde yaptırdıkları çeşitli testler farklı sonuçlar verebiliyor.
 • Dönemsel sağlık taramasından geçecek bireylerin ilgili uygulamadan önce yaptırmış oldukları testleri uzmanlara göstermeleri gerekiyor.
 • Bireylerin sağlık taramasından 2 gün önce beslenmelerinde kırmızı et ve brokoli gibi besinlere yer vermemeleri önerilen detaylar arasında bulunuyor.
 • Dönemsel sağlık taramasının 2 gün öncesinde bireylerin sağlık açısından önemli olan vitaminleri almayı bırakmaları gerekiyor.
check-up oncesi bilinmesi gerekenler
check-up cinsiyete gore

CİNSİYETE GÖRE CHECK UP PROGRAMLARI NASIL OLMALIDIR?

Kişilerin sağlıklı bir yaşam sürdürmelerinde etkisi büyük olan Check up uygulaması yaş ve cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak içerik olarak değişkenlik gösteriyor. Bireylerin yaş itibariyle çocukluk dönemlerinde de dönemsel sağlık taramasından geçmesi öneriliyor. Fakat yaşın ilerlemeye başladığı dönemlerde bireylerin vücudunda oluşabilecek hastalık risklerinin tespiti ve gizli bir şekilde ilerleyen rahatsızlıkların teşhis edilmesi için 40 yaşın altında senede bir kere; 40 yaş ve üzeri bireylerde ise 6 ayda bir olmak üzere yılda iki kere uygulanması gerekiyor. Kadın ve erkeklerde farklı şekillerde ilerleyen sağlık taraması; her iki cinsiyette bulunan yapısal faktörlere göre de farklılaşıyor.

Kadınlara yönelik Check up uygulamasının içerisinde; idrar testi, akciğer grafiği, kan testi, göğüs muayenesi ve jinekolojik muayene olarak farklı bölgelerin incelendiği testler ve uygulamalar bulunuyor. Kadınlarda sıklıkla görülen kanser türlerinden olan meme kanseri ve rahim ağzı kanseri gibi yaşamı tehdit eden rahatsızlıkların da erkenden belirlenerek tedavi geliştirilmesinde rol oynuyor. Erkeklerin de ilgili yaş aralıklarına göre belirtilen sıklıkta yaptırması gereken Check up uygulamasında; temel olarak yapılan kan testi, prostat tetkikleri,akciğer grafiği, idrar testi ve genel sağlık taraması bulunuyor.

CHECK-UP PROGRAMLARI

standart check-up Merkez Prime Hastanesi

STANDART CHECK-UP

 • Check-Up Muayenesi
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Muayenesi (Kadınlara Özel)
 • Üroloji Muayenesi (Erkeklere Özel)
 • Enfeksiyon Hastalıkları Muayenesi
 • Beslenme ve Diyet Görüşmesi

Standart Check-Up programımızda kadın ve erkek misafirlerimizin ihtiyacı olan temel tahlil ve tetkikler uygulanmaktadır. Kan sayımı, organ işlevselliklerinin değerlendirilmesi, CRP, Akciğer Grafisi, tüm batın USG ve EKG gibi hizmetler Standart Check-Up hizmetimizin içindedir.

erkek check-up Merkez Prime Hastanesi

ERKEK CHECK-UP

 • Üroloji Muayenesi
 • Dahiliye Muayenesi
 • Enfeksiyon Hastalıkları Muayenesi
 • Kardiyoloji Muayenesi (40 Yaş Üstü Erkeklere Özel)
 • Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesi
 • Beslenme ve Diyet Görüşmesi
 • Check-Up Sonuç Değerlendirme

Erkek Check-Up programımız 40 yaş altı ve 40 yaş üstü check-up olarak yaş grubunun ihtiyaçları doğrultusunda ayrılmıştır. Erkek Check-Up programımız; akciğer kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi erkeklerde sık görülen hastalıkların erken teşhisine yönelik muayene ve tetkikleri içermektedir. Düzenli yapılan check-up programları hastalıkların erken teşhisini ve olası sağlık risklerinin saptanmasını sağlar.

kemik check-up Merkez Prime Hastanesi

KEMİK SAĞLIĞI CHECK-UP

 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Muayenesi

Kemik Sağlığı Check-Up ile kemik sağlığınızı kapsamlı olarak değerlendirerek olası kemik erimesi risklerinizi ortaya çıkarıyoruz. Kemik sağlığının korunmasına yönelik oluşturduğumuz Kemik Sağlığı Check-Up’ımız Kemik Yoğunluğu Ölçümü, Kalsiyum ve D vitamini gibi incelemeleri kapsamaktadır.

çocuk check-up Merkez Prime Hastanesi

ÇOCUK CHECK-UP

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Muayenesi
 • Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesi
 • Beslenme ve Diyet Muayenesi
 • Kulak Burun Boğaz Muayenesi

Çocuklarımıza özel hazırladığımız check-up programımız ile geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlık önlemlerini erken yaştan almalarını sağlıyor, sağlıklı çocuk gelişimini destekliyoruz. Çocuk Check-Up ile çocuklarımızın obezite riski, büyüme ve gelişme durumları değerlendirilmekte sağlık riskleri incelenmektedir.

vip check-up Merkez Prime Hastanesi

VIP CHECK-UP

 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Muayenesi (Kadınlara Özel)
 • Üroloji Muayenesi (Erkeklere Özel)
 • Dahiliye Muayenesi
 • Enfeksiyon Hastalıkları Muayenesi
 • Kardiyoloji Muayenesi
 • Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesi
 • Genel Cerrahi Muayenesi
 • Nöroloji Muayenesi
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Muayenesi
 • Beslenme ve Diyet Görüşmesi
 • Check-up Sonuç Değerlendirme

Kadın ve Erkek VIP Check-Up paketlerimiz, sağlık durumunuzu ayrıntılarıyla değerlendirerek olası tüm sağlık risklerinizi ortaya çıkarmak üzere hazırlanmıştır. VIP Check-Up içerikleri kadın ve erkek misafirlerimizin ihtiyaçlarına göre planlanmakta, sağlığınızla ilgili kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde geniş kapsamlı muayene, tahlil ve tetkik hizmetleri sunulmaktadır.

kadın check-up Merkez Prime Hastanesi

KADIN CHECK-UP

 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Muayenesi
 • Dahiliye Muayenesi
 • Enfeksiyon Hastalıkları Muayenesi
 • Kardiyoloji Muayenesi (40 Yaş Üstü Kadınlara Özel)
 • Ağız ve Diş Sağlığı Muayenesi
 • Beslenme ve Diyet Görüşmesi
 • Check-Up Sonuç Değerlendirme

Kadın Check-Up programımız 40 yaş altı ve 40 yaş üstü check-up olarak yaş grubunun ihtiyaçları doğrultusunda ayrılmıştır. Kadın Check-Up Programımız; meme kanseri, rahim ağzı kanseri, tiroit rahatsızlıkları, kalın bağırsak kanseri, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi kadınlarda sık görülen hastalıkların erken teşhisine yönelik muayene ve tetkikleri içermektedir. Düzenli yapılan check-up programları hastalıkların erken teşhisini ve olası sağlık risklerinin saptanmasını sağlar.

kalp check-up Merkez Prime Hastanesi

KALP SAĞLIĞI CHECK-UP

 • Kardiyoloji Muayenesi

Kalp Sağlığı Check-Up ile kalp taramanızı kapsamlı olarak sağlıyor, olası kalp hastalıkları riskinizi tespit ediyoruz. Kalp sağlığının korunmasına yönelik oluşturduğumuz Kalp Sağlığı Check-Up’ımız Ekokardiyografi, Efor, EKG, Total Kolesterol, Trigliserid, HDL ve Hemogram gibi incelemeleri kapsamaktadır.

sindirim sagligi check-up Merkez Prime Hastanesi

SİNDİRİM SAĞLIĞI CHECK-UP

 • Genel Cerrahi Muayenesi

Sindirim Sağlığı Check-Up ile sindirim sisteminiz kapsamlı olarak değerlendirilerek hastalıkların erken teşhisi ve olası risklerin önlenmesi sağlanmaktadır. Hazımsızlık, reflü ve gastrit gibi sağlık sorunları göz önünde bulundurularak muayene, tahlil ve tetkik incelemeleri hazırlanmıştır. Sindirim sağlığının korunmasına yönelik oluşturduğumuz Sindirim Sağlığı Check-Up’ımız Kolonoskopi, Gastroskopi, Gaitada Gizli Kan gibi önemli incelemeleri kapsamaktadır.

göz sagligi check-up Merkez Prime Hastanesi

GÖZ SAĞLIĞI CHECK-UP

 • Göz Hastalıkları Muayenesi

Göz Sağlığı Check-Up paketimiz ile göz taramanızı kapsamlı olarak gerçekleştiriyor, birçok göz rahatsızlığının erken teşhis ve tedavisini sağlıyoruz. Göz Sağlığı Check-Up hizmetimizin içinde OCT RNF, OCT Makula, korneal topografi, göz tansiyonu ölçümü, göz ölçümü ve retina muayenesi yer almaktadır.

kadın sağlığı Merkez Hastanesi

KADIN SAĞLIĞI PAKETİ

 • Checkup Muayene (Kadın Doğum Muayene)

Kadın Check-Up programımız 40 yaş üstü check-up olarak yaş grubunun ihtiyaçları doğrultusunda ayrılmıştır. Kadın Check-Up Programımız; meme kanseri, rahim ağzı kanseri, tiroit rahatsızlıkları, kalın bağırsak kanseri, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi kadınlarda sık görülen hastalıkların erken teşhisine yönelik muayene ve tetkikleri içermektedir. Düzenli yapılan check-up programları hastalıkların erken teşhisini ve olası sağlık risklerinin saptanmasını sağlar.

erkek sağlığı Merkez Hastanesi

ERKEK SAĞLIĞI PAKETİ

 • Checkup Muayene (Üroloji Muayene)

Erkek Check-Up programımız 40 yaş üstü check-up olarak yaş grubunun ihtiyaçları doğrultusunda ayrılmıştır. Erkek Check-Up programımız; akciğer kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi erkeklerde sık görülen hastalıkların erken teşhisine yönelik muayene ve tetkikleri içermektedir. Düzenli yapılan check-up programları hastalıkların erken teşhisini ve olası sağlık risklerinin saptanmasını sağlar.

standart kadın check-up Merkez Hastanesi

STANDART CHECK-UP KADIN

 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Muayenesi
 • Dahiliye Muayenesi
 • Beslenme ve Diyet Görüşmesi

Kadın Check-Up programımız 40 yaş altı check-up olarak yaş grubunun ihtiyaçları doğrultusunda ayrılmıştır.; rahim ağzı kanseri, hipertansiyon ve diyabet gibi kadınlarda sık görülen hastalıkların erken teşhisine yönelik muayene ve tetkikleri içermektedir. Düzenli yapılan check-up programları hastalıkların erken teşhisini ve olası sağlık risklerinin saptanmasını sağlar.

standart erkek check-up Merkez Hastanesi

STANDART CHECK-UP ERKEK

 • Üroloji Muayenesi
 • Dahiliye Muayenesi
 • Beslenme ve Diyet Görüşmesi

Erkek Check-Up programımız 40 yaş altı check-up olarak yaş grubunun ihtiyaçları doğrultusunda ayrılmıştır. Erkek Check-Up programımız; hipertansiyon ve diyabet gibi erkeklerde sık görülen hastalıkların erken teşhisine yönelik muayene ve tetkikleri içermektedir. Düzenli yapılan check-up programları hastalıkların erken teşhisini ve olası sağlık risklerinin saptanmasını sağlar.

CHECK-UP SÜRECİ

karşılama ikon

Karşılama

Check-Up Birimimize geldiğinizde Check-Up danışmanlarımız tarafından karşılanırsınız.

danışman ikon

Check-Up Danışmanı

Size özel görevlendirilen Check-Up danışmanımız tüm süreçleriniz boyunca size eşlik eder, böylece birim yoğunluklarına göre yapılan doğru planlama ile kısa sürede işlemleriniz tamamlanır.

hekim ikon

Check-Up Hekimi

Check-Up hekiminin süreçle ilgili bilgilendirmesi ardından programınıza göre ilgili doktor muayenelerinize, tahlil ve tetkiklerinize başlanır.

kan alimi ikon

Kan Alımı

Muayenelere başlamadan önce Check-Up programınızda bulunan testleriniz için kan vermeniz gerekir.

radyoloji ikon

Radyoloji

Programınız içerisinde bulunuyorsa MR, BT ve USG gibi görüntüleme yöntemleri radyoloji hekimlerimizin denetiminde gerçekleştirilir.

check-up takip ikon

Check-Up Takibi

Check-Up süreciniz boyunca, doktorunuz değerlendirme sonuçlarınız hakkında sizi bilgilendirir.

kontrol ikon

Kontrol Süreci

Check-Up danışmanımız, programınızın içeriğine göre kontrol görüşmenizi planlar.

chec-kup sonuc ikon

Check-Up Sonucu

Tüm muayene, tahlil ve tetkiklerinizin tamamlanması ardından Check-Up sonuçlarınız doktorunuz tarafından kapsamlı olarak incelenerek değerlendirme raporu paylaşılır. Check-Up danışmanınız tetkik sonuçlarınızın ve hekim değerlendirmelerinin bulunduğu check-up dosyanızı size teslim eder.

İnternet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.